درس‌های زلزله نپال برای کرمانشاه

درس‌های زلزله نپال برای کرمانشاه

✔️۳ ماه پس از زلزله‌ای که محروم‌ترین نقاط نپال را لرزاند، فعالان اجتماعی خرابی ۶ هزار مدرسه را به فال نیک گرفتند.
➖آنها باور داشتند ساخت حتی ۱۰۰ مدرسه درست‌وحسابی روی خرابه‌های مدارس قدیمی، نظام آموزشی ناکارآمد این کشور را اصلاح می‌کند.
?
➖زلزله ۸/۷ ریشتری سال ۲۰۱۵ می‌توانست آمار بالای ترک تحصیل را در نپال از قبل هم بدتر کند.
➖کودکان بسیاری از مرگ حتمی نجات پیدا کرده بودند، اما با هر روز مدرسه نرفتن آرزوهای خود را دست‌نیافتنی‌تر از قبل می‌دیدند.
➖انجمن‌های محلی با کمک دولت و سازمان‌های بین‌المللی دست به‌کار شدند تا با برپایی چادرهای موقتی، کودکان را به مدرسه برگردانند. مدارس موقت این فرصت را به دولت‌مردان می‌داد که قدم‌هایشان را به سمت ساخت مدارس دائمی محکم‌تر بردارند.
??
?وزارت آموزش نپال با شعار «مدارس را بهتر از قبل بسازیم» درهای مدارس را به روی تمام کودکان باز کرد، حتی آنها که تا به حال مدرسه نرفته بودند.

۱️⃣تمام مؤسسات آموزشی‌ای که پس از زلزله ساخته شدند، در برابر حوادث طبیعی مقاوم بودند. (ساخت راه‌پله‌های عریض و ایمن، خروجی‌های مناسب و استفاده از نیمکت‌ها و میزهایی که زمان زلزله آسیب کمتری می‌رسانند)
۲️⃣تمام مدارس از امکانات مورد نیاز برای آموزش کامل برخوردار بودند. این امکانات عبارتند از تأمین آب آشامیدنی سالم، سرویس‌های بهداشتی جداگانه برای دختران و پسران، کتابخانه، لابراتوار و زمین بازی.
???
۳️⃣کودکان آسیب‌دیده و معلول شناسایی شدند تا حمایت‌های آموزشی بیشتری دریافت کنند.
۴️⃣اصلاحات محدود به سخت‌افزارها نماند. با توجه به اینکه مدارس در نقاط زلزله‌خیز واقع شده بودند، دروسی برای افزایش آگاهی دانش‌آموزان و معلمان از نکات ایمنی به کتاب‌های درسی اضافه شد.

با ما در بازسازی مدارس زلزله زده کرمانشاه همراه باشید.
 ازنومیسازیم
پویش ایران من

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *