دومین نمایشگاه صنایع دستی زنان بلوچ روستای سیدبارجدگال برگزار شد.

زنان روستای «سیدبار» چابهار مغلوب محرومیت نشدند.

دومین نمایشگاه صنایع دستی زنان بلوچ روستای سیدبار مثل نمایشگاه اول، در هاستل فرهنگی see you in iran – شما را در ایران می‌بینیم- برگزار شد. نمایشگاه اول هم با استقبال مواجه شده بود اما استقبال از نمایشگاه دوم بی‌نظیر بود. تمام کسانی که برای بازدید و خرید آمده بودند، از طریق فضای مجازی خبردار شده بودند. می‌آمدند و داخل کپری که در حیاط ساختمان قدیمی برپا بود، می‌شدند تا رنگ‌ها و طرح‌ها چشمانشان را نوازش دهد؛ رنگ‌های زنده و شادی‌آفرین. دستبندهای سوزن‌دوزی روی مچ‌ها قرار می‌گرفت و لبخند به لب می‌آورد، گردنبندها و گوشواره‌هایی که هرکدام انگار قصه‌ای داشتند برای حکایت و شال‌های رنگی با طرح‌هایی که آدم را یاد آن دختران زیبای گندمگون می‌انداخت. مگر می‌شود دوستشان نداشت؟ آدم می‌تواند چشم‌هایش را ببندد و تجسم کند آن دختر نوجوان یا زن بلوچ را که نشسته و سوزن می‌زند.
صندوق زنان روستای سیدبار جدگال (بانوک)، از کی و کجا؟
یکی از طرح های اجرا شده پویش ایران من در راستای طرح توسعه روستایی سیدبار جدگال (سیستان و بلوچستان) است.
این طرح همسو با ساخت مدرسه توسعه پایدار در این روستا از مرداد سال ۹۶ آغاز شده است. راه اندازی صندوق زنان و جوانان روستا (بانوک) از طریق فروش اقلام سوزندوزی، کمک به بهداشت محیطی روستا از جمله اقداماتی است که تا کنون انجام شده است.
دستاورد مالی نمایشگاه:
این نمایشگاه علاوه بر دستاوردهای معنوی و جذب گردشگر برای منطقه سیدبار جدگال، به لحاظ ایجاد درآمد برای زنان منطقه موفق بود.
میزان فروش در این ۵ روز ۳۵ میلیون تومان بود که دستمزد ۶۰ خانم و بقیه افراد شاغل در صندوق ۲۹میلیون تومان شده است.
موجودی صندوق برای راه اندازی کارگاه ۶ میلیون تومان است. تمام خرید ها و هزینه ها از موجودی قبلی صندوق داده شد .
در واقع سود این نمایشگاه که به صندوق توسعه روستا تعلق دارد شش میلیون است. خدا رو شاکریم که علاوه بر #اشتغال_زایی برای بیش از ۶۰ نفر به آبادانی و #توسعه_روستا هم کمک شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *