دومین گردهمایی پویش ایران من 18 آبان 95 با عنوان “توسعه آموزشی، پیش نیاز توسعه اقتصادی” با حضور برگزیده‌ای از کار آفرینان کشور به همت مجموعه اتاق بازرگانی تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، در گردهمایی پویش ایران من، رییس اتاق تهران نیز یکی از سخنرانان اصلی این همایش بود. مسعود خوانساری سخنان خود را بر محور نقش اتاق بازرگانی و بخش خصوصی در عدالت آموزشی و مسوولیت‌های اجتماعی قرار داد. او اعلام کرد که رشد اقتصادی و تداوم آن، بدون ساماندهی به مقولات اجتماعی و آموزشی در کشور ممکن نیست. وی اعلام کرد که اتاق بازرگانی تهران علاوه بر توجه به اصلاح ساختارهای اقتصادی در کشور و ارائه راهکار و پیشنهادهای لازم در این خصوص به دولت، به توسعه اجتماعی و فرهنگی در کشور نیز توجه ویژه‌ای دارد و دستیابی به راه‌حل‌هایی برای رفع مشکلات این دو حوزه را نیز در دستورکار قرار داده است.
رییس اتاق تهران با اشاره به اینکه مسیر توسعه یک کشور، تنها از کانال رشد و توسعه اقتصادی نمی‌گذرد، افزود: از دیر باز، بخش خصوصی تامل خاصی در مقولات آموزشی و امور خیرخواهانه داشته است، به طوری که همواره در ساخت بهترین مدارس در کشور، پای خیرین بخش خصوصی در میان بوده است. خوانساری در ادامه سخنان خود، به اقدامات و برنامه‌های اتاق تهران در زمینه آموزش تخصصی به اعضای این اتاق اشاره کرد و گفت: بر اساس گفته‌های معاون وزارت آموزش و پرورش کشور، رتبه ایران در سال 2015 در زمینه آموزش و پرورش، در میان بیش از 140 کشور جهان، در جایگاه 74 است که نشان می‌دهد باید در توسعه و تقویت این بخش تلاش جدی انجام داد. رییس اتاق تهران با قدردانی از تلاش و همت جمعی از کارآفرینان و اعضای هیات نمایندگان اتاق تهران در ایجاد پویش مدرسه‌سازی ایران من، از آمادگی اتاق تهران برای همراهی بیشتر و افزون‌تر با این امر خیرخواهانه در کشور خبر داد.

تلاش برای بهره‌گیری از شبکه‌سازی بخش خصوصی
در ادامه این گردهمایی، پدرام سلطانی، مدیر پویش ایران من، پشت تریبون قرار گرفت سخنانش را با اشاره‌ای به کلیپ‌های پخش شده از زندگی مردم در مناطق کمتر برخوردار کشور آغاز کرد و گفت: در این کلیپ‌ها می‌توان ثروت و محرومیت را به صورت توامان مشاهده کرد. ثروتی خدادادی به نام منابع طبیعی و محرومیتی که در آن لانه کرده و بیرون کشیدن این محرومیت کاری سهل و ممتنع است. به این دلیل که ابعاد محرومیت چنان گسترده است که رفع آن همت می‌خواهد.  سلطانی با بیان اینکه پویش ایران من حرکتی نمادین برای نشان دادن این همت و همگامی است، افزود: در کشور ما فعالیت‌های خیرخواهانه بسیاری انجام می‌شود اما این پویش درصدد بهره‌گیری از ظرفیت شبکه‌سازی بخش خصوصی است و یک نگاه بلندمدت به مساله برقراری عدالت آموزشی دارد.  او با بیان اینکه وضعیت مدارس کشور اسفناک است، ادامه داد: تفکر حاکم بر پویش این است که مسیر توسعه کشور از رفع محرومیت آموزشی می‌گذرد و تا زمانی که سنگ بزرگ محرومیت آموزشی و عقب ماندگی به پای کشور بسته شده است، توسعه رخ نمی‌دهد.

نایب رییس اتاق ایران در ادامه گفت: آنچه برای ما مهم است، بزرگ شدن شبکه تشریک مساعی بخش خصوصی است. نخست به این دلیل که پویش ایران ما و مدارس ساخته شده به یک نماد تبدیل شود و گام دیگر این است که بخش خصوصی برای تغییر نظام آموزشی نیز مطالبه‌گری کند. این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با اشاره به اینکه آمار کودکان بازمانده از تحصیل به سالانه 3.2 میلیون نفر می‌رسد، افزود: به اذعان مقامات وزارت آموزش و پرورش، سالانه یک چهارم کودکان در سن آموزش ترک تحصیل می‌کنند. در واقع این به منزله آتشی زیر خاکستر است.  او گفت: این بازماندگی از تحصیل به دلایلی چون کمبود امکانات، فقر مادی و فقر فرهنگی رخ داده است. ما حرکت خود را از رفع کمبود امکانات آموزشی آغاز کرده‌ایم. حدود 30 درصد کل مدارس کشور که تعداد آن به 110 هزار مدرسه می‌رسد، فرسوده است و متوسط عمر مدارس به بیش از 3 سال نمی‌رسد. ما در این حرکت نمادین ابتدا کار را از تکمیل مدارس نیمه‌کاره شروع کردیم.
سلطانی در بخش دیگری از اظهاراتش در مورد عدم تطابق محتوای آموزشی و بازار کار نیز سخن گفت و افزود: امروز از یک سو کمبود نیروی متخصص وجود دارد و از سوی دیگر نرخ بیکاری در حال افزایش است. در چنین شرایطی این ضرورت وجود دارد که بر توسعه آموزشی کشور نیز نگرش خصوصی‌سازی حاکم شود. این مساله ساده هنوز در استان‌ها حل نشده که تقاضای کار استان‌ها چیست و بر روی آنها سرمایه‌گذاری آموزشی صورت گیرد.  مدیر پویش ایران ما با اشاره به نبود انگیزه کافی در میان اغلب معلمان مدارس در مناطق محروم گفت: معلمان در مناطق محروم اغلب چنین تصور می‌کنند که به این مناطق تبعید شده‌اند و لذا از انگیزه بسیار پایینی برخوردار هستند. من فکر می‌کنم در این زمینه هم باید اقداماتی در جهت ایجاد انگیزه در کادر آموزشی مناطق کمتر برخوردار صورت گیرد. در واقع پویش ایران ما پس از اجرای برنامه‌های سخت‌افزاری در حوزه آموزش در بعد نرم‌افزاری اقداماتی را در دستور کار قرار خواهد داد. او گفت: طبق بررسی‌های ما، نقشه سواد و بیکاری تقریبا روی هم منطبق است؛ بدین معنا که در هر کجا که ضعف سواد وجود دارد، بیکاری نیز بیشتر است. بر این اساس قرار است، تحت عنوان مرز محرومیت- مرز دانش، با بررسی مشکلات آموزشی از نقطه صفر مرزی، این مشکلات را برطرف کنیم تا بتوانیم جهت انطباق این دو نقشه یعنی فقر سواد و بیکاری را تغییر دهیم. بررسی توانمندی اقتصادی استان‌ها و ایجاد مدارس فنی و حرفه‌ای از دیگر برنامه‌های پویش است.

مسئولیت اجتماعی سنگین برای فعالان اقتصادی
در ادامه این جلسه، مهدی جهانگیری، نایب رییس اتاق تهران نیز با تجلیل پویش ایران ما چنین گفت: در شرایطی که فعالان اقتصادی، صورت خود را با سیلی سرخ نگاه می‌دارند، گرایش آنها به چنین اموری، بزرگ‌ترین عبادت است و همه باید سپاسگذار این کنشگران بخش خصوصی باشیم. جهانگیری با بیان اینکه، توسعه اقتصادی از طریق توسعه آموزشی و بهداشت آغاز می‌شود، افزود: کشوری که به این دو مقوله توجه نمی‌کند، نمی‌تواند داعیه توسعه‌یافتگی داشته باشد.  او با اشاره به نوع زندگی مردم در مناطق محروم گفت که این شرایط، مسئولیت اجتماعی ما فعالان اقتصادی را سنگین‌تر می‌کند.
احمد صادقیان از اعضای هیات نمایندگان اتاق تهران و یکی از کارآفرینان عضو پویش ایران من نیز در این همایش طی سخنانی، با اشاره به بازگشایی چندین مدرسه ایران من در نقاط کمتر برخوردار کشور، از استقبال بالای خانواده‌های این مناطق و شور و شعف فرزندان آنان در هنگام افتتاح مدارس ساخته شده گفت و افزود: راه پویش ایران من برای اصلاح و بهبود نظام آموزشی کشور ادامه دارد و فعالان اقتصادی در حد توان خود تلاش خواهند کرد تا فقر آموزشی در نقاط کمتر برخوردار کشور برطرف شود.

پشتیبانی مدارس ایران منمشاهده نوشته ها

Avatar for پشتیبانی مدارس ایران من

ایران من ادای دین ما در جهت برآوردن وظیفه اخلاقی و مسئولیت اجتماعی به کودکان مناطقی است که به واسطه زندگی در نقاط دور از مرکز، دور افتاده نامیده، به حاشیه رانده شده اند و مورد بی مهری و محرومیت قرار گرفتند تا یاد بگیریند و بگیریم که همه خاک این وطن با ارزش است و آنچه این خاک را بارور می کند اراده، دانش و کوشش جمعی است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *