کارآفرینان و مدیران بخش خصوصی در مناطق محروم مدرسه می‌سازند.

هنوز در گوشه و کنار ایران، شهر و روستاهایی زیادی وجود دارند که کودکانشان به دلیل دور بودن از فضاهای آموزشی از حق آموزش و تحصیل محروم می‌شوند. عدم سرمایه‌گذاری درست و به موقع دولت در این بخش، بودجه ناکافی وزارت آموزش و پرورش، ضرورت مشارکت نیکوکاران و فعالان اقتصادی و اجتماعی را بیش از پیش کرده است. زنجیره مدارس «ایران من» توسط تعدادی از اعضای هیات نمایندگان اتاق تهران به همراه جمعی از فعالان و صاحبان بنگاه‌های اقتصادی در خرداد 93 پایه‌ریزی شد و در گام اول قصد دارد 100 مدرسه به همین نام را در مناطق دورافتاده کشور پایه‌ریزی کند. این گروه با اعتقاد به بهره‌وری و ارزشمند بودن سرمایه‌گذاری در آموزش به خصوص دوره ابتدایی، در جهت بالندگی و توسعه کشور، تاسیس مدارس زنجیره‌ای ابتدایی «ایران من» را در مناطق کمتربرخوردار و مرزی کشور هدف قرار داده است. مناطقی از کشور که به دلیل دور بودن از مرکز و تمرکزگرایی کمتر به آنها توجه شده است و از امکانات آموزشی، بهداشتی و فرهنگی مناسبی برخوردار نیستند. آنها با نگاهی دیگر به مقوله ساخت و تجهیز مدارس در ایران پا گذاشته‌اند که به نظر می‌رسد ایجاد شبکه‌ای منسجم در بخش‌خصوصی برای پرداختن به نظام آموزشی در کشور پشت این نگاه باشد. این بخش از فعالان بخش‌خصوصی در گام نخست این پویش، ساخت 100 مدرسه ابتدایی در 18 استان کشور را تعهد کرده‌اند. تاکنون نیز 19 مدرسه ابتدایی که بر سر در آن «مدرسه ایران من» نوشته شده، به بهره‌برداری رسیده است. پویش ایران من، در این راه تنها نیست و همراه با موسسه خیریه مهر گیتی پا به این وادی گذاشته است. مدیریت و هدایت پویش «ایران من» را پدرام سلطانی عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و نایب‌رئیس اتاق ایران در دست دارد و در کنار او چهره‌های دیگری از کابینه بخش‌خصوصی نیز در این پویش مدرسه‌سازی حضور دارند؛ مسعود خوانساری رئیس اتاق تهران، علاء میرمحمدصادقی و مهدی جهانگیری هر دو از نواب رئیس اتاق تهران، احمد صادقیان، سیدحسین سلیمی، مهدی پورقاضی، ناصر ریاحی، حسن فروزان‌فرد و تعداد دیگری از اعضای هیات نمایندگان اتاق تهران با این پویش همکاری دارند. گروه پویش ایران من، گردهمایی اخیر خود را در ساختمان اتاق بازرگانی تهران با حضور جمعی از فعالان اقتصادی و کارآفرینان خیر مدرسه‌ساز ترتیب داد و علاوه بر ارائه گزارشی از روند ساخت مدارس، برنامه‌های خود را برای ساخت و تکمیل 55 مدرسه دیگر معرفی کرد. برآورد ساخت 55 مدرسه دیگر که مجموعه پویش ایران من در دست اجرا دارد، نزدیک به 60 میلیارد ریال است و طی همایش هفته گذشته، کارآفرینان خیر هزینه بخشی از آن را متعهد شدند.

در این گردهمایی رئیس اتاق تهران بر محور نقش اتاق بازرگانی و بخش خصوصی در عدالت آموزشی و مسوولیت‌های اجتماعی تاکید کرد و گفت: رشد اقتصادی و تداوم آن، بدون ساماندهی به مقولات اجتماعی و آموزشی در کشور ممکن نیست. مسعود خوانساری اعلام کرد اتاق بازرگانی تهران علاوه بر توجه به اصلاح ساختارهای اقتصادی در کشور و ارائه راهکار و پیشنهادهای لازم در این خصوص به دولت، به توسعه اجتماعی و فرهنگی در کشور نیز توجه ویژه‌ای دارد و دستیابی به راه‌حل‌هایی برای رفع مشکلات این دو حوزه را نیز در دستورکار قرار داده است.

​منبع خبر: هفته نامه تجارت
http://tejarat.donya-e-eqtesad.com/fa/packagestories/details?service=social_economy&story=d439b553-010c-46dd-a0bd-f2c9fd410497

پشتیبانی مدارس ایران منمشاهده نوشته ها

Avatar for پشتیبانی مدارس ایران من

ایران من ادای دین ما در جهت برآوردن وظیفه اخلاقی و مسئولیت اجتماعی به کودکان مناطقی است که به واسطه زندگی در نقاط دور از مرکز، دور افتاده نامیده، به حاشیه رانده شده اند و مورد بی مهری و محرومیت قرار گرفتند تا یاد بگیریند و بگیریم که همه خاک این وطن با ارزش است و آنچه این خاک را بارور می کند اراده، دانش و کوشش جمعی است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *