طی مراسمی که با حضور نایب رئیس و جمعی از اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و خوزستان در روستاهای « آبراک»، «یوبه»، «حاجی چراغ» و «صندلی کنعان» برگزار شد، چهار مدرسه ساخته شده با حمایت پویش ایران من افتتاح شدند.
به گزارش روابط عمومی پویش «ایران من»، مدارسی که به تازگی از سوی این پویش در استان خوزستان ساخته شده‌اند، با حضور پدرام سلطانی نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و جمعی دیگر از اعضای هیأت نمایندگان این نهاد اقتصادی، در روزهای چهارشنبه 5 و پنجشنبه 6 اردیبهشت به ترتیب در روستای آبراک در ایذه، یوبه در شادگان، حاجی چراغ و صندلی کنعان در رامهرمز افتتاح شدند.
مدرسه ایذه و شادگان سه کلاسه و دو مدرسه‌ای که در رامهرمز ساخته شده‌اند دوکلاسه هستند.
پدرام سلطانی در در مراسم افتتاح مدرسه ایذه گفت: معمولا در پروژه‌های مدرسه‌سازی، اسامی خیرین و نیکوکارانی را که از ساخت مدارس حمایت کرده‌اند را روی مدارس می‌گذارند، این در حالی است که در پویش مدرسه سازی «ایران من»، آنچه مقدم بر نام‌های عزیزان و گروه‌های حامی قرار گرفته نام کشورمان ایران است؛ ایرانی که متعلق به همه ما و بیش از ما بزرگترها، برای فردای کودکانمان است.
نایب رئیس اتاق ایران با تأکید بر اینکه نام ایران تقویت‌کننده احساس مسئولیت‌پذیری دانش‌آموزانِ مدارس «ایران من»نسبت به کشور خواهد بود، گفت: پویش ایران من دنبال ساخت 100 مدرسه در نقاط مختلف کشور است که تاکنون بیش از 45 تای آنها به بهره‌برداری رسیده است. تمام مدارس «ایران من» علی‌رغم تفاوت‌هایی که در زمینه زبان، نژاد، قومیت و سایر عناصر فرهنگی دارد، در یک نکته مشترک هستند و آن اسم ایران است. این وطن متعلق به همه شماست و ما دوست داریم نسل بعدی ما روی مشترکات‌شان با یکدیگر سرمایه‌گذاری کنند نه تفاوت‌هایشان.
مؤسس پویش ایران من افزود: تفاوت‌ها برای هر قومی در هر استانی محترم هستند و ما باید این تفاوت‌ها را به رسمیت بشناسیم اما نیازمند همکاری و هم‌افزایی در زمینه ساخت و توسعه میهن عزیزمان هستیم و این اتفاق نمی‌افتد مگر با آموزش و پرورش فرزندانی باسواد و فهمیده.
لاش دلسوزانه معلمان به کالبد مدرسه روح می‌بخشد
نایب رئیس اتاق ایران در ادامه با خطاب قرار دادن دانش‌آموزان خوزستانی بیان داشت: نام این مدارس سرتاسر کشور «ایران من» گذاشته شده تا فرزندان عزیزی که از اقصی نقاط سرزمین‌مان در این مدارس تحصیل می‌کنند، نسبت به ایران و ایرانی احساس تعلق و تعهد روزافزونی پیدا کنند و بدانند کسانی که این مدارس را برای آنها ساخته‌اند شوق و تلاش‌شان برای تسهیل شرایط تحصیلی و دسترسی مطلوب کودکان به آموزش و دانش است.
وی ادامه داد: ما و کسانی که پویش ایران من را در ساخت مدرسه در اقصا نقاط کشور همیاری کرده‌اند، امانتی را تحویل مسئولان می‌دهند که تا زمانی که از آن استفاده مفید نشود، تأثیرگذاری لازم را نخواهد داشت. آنچه به کالبد این مدارس روح می‌بخشد و آن را تأثیرگذار می‌کند، تلاش دلسوزانه مسئولان آموزش و پرورش و معلمان در ارائه آموزش‌های صحیح به فرزندان منطقه خودشان است.
پدرام سلطانی با تأکید بر اینکه هدف حامیان پویش ایران من سرمایه‌گذاری در توسعه آموزشی کشور بوده، گفت: نگاه کسانی که ما را در ساخت مدارس ایران من یاری کرده‌اند این نیست که پولی را هزینه کرده‌اند، بلکه به اعتقاد آنها حمایت مالی از مدرسه‌سازی به معنای سرمایه‌گذاری بوده است. نتیجه‌بخش بودن این سرمایه‌گذاری و سوددهی آن وابسته به تلاش معلم این مدارس است. در این صورت است که می‌توانیم امیدوار باشیم در این روستا کودک بازمانده از تحصیل نخواهیم داشت و همه دانش‌آموزان مدرسه ایران من هم بعد از اتمام پایه ششم در مدرسه دیگری تحصیلات خود را ادامه می‌دهند.
هدف پویش ایران من توسعه پایدار آموزشی است
نایب رئیس اتاق ایران توسعه پایدار آموزشی را از اهداف بلند مدت پویش «ایران من» دانست و افزود: از آنجا که توسعه پایدار آموزشی زیربنای توسعه همه‌جانبه در کشور است، فعالیت‌های پویش ایران من نیز به ساخت مدارس و افتتاح آن ختم نمی‌شود. این پویش به دنبال آن است که با جذب حمایت عموم مردم، NGOها و مؤسسات مرتبط و پس از ساخت یک صد مدرسه در نقاط کمتر برخوردار کشور، فاز دیگری از فعالیت‌های خود در راستای بهبود کیفی سیستم آموزشی آغاز کند. «ایران من» به دنبال آن است که با شبکه‌سازی میان این صد مدرسه وضعیت تحصیلی دانش‌آموزان و تدریس را در آنها رصد کرده و مسائل و کمبودهای آنها را یکی بعد از دیگری مرتفع سازد.
وی در پایان گفت: زیست‌شناسان با مطالعه کرم ابریشم و پیله‌ای که برای پروانه شدن دور خودش می‌تند به این نتیجه رسیدند که اگر سوراخی در پیله ایجاد شود، پروانه به آسانی از آن بیرون می‌آید، اما به دلیل اینکه تلاشی برای خارج شدن از پیله انجام نداده، بال‌هایش توان کافی برای پرواز ندارند. محرومیت هم بحث پیله و پروانه است؛ مادامی که نگاه ما برای شکستن پیله محرومیت معطوف به نیرویی بیرونی باشد، محرومیت پایدار خواهد بود.
پویش «ایران من» در 18 استان محروم و کمتر توسعه یافته کشور احداث 100 مدرسه ابتدایی را در دستور کار دارد که بیش از 40 مدرسه در این طرح به بهره‌برداری رسیده و باقی آنها تا پایان سال آینده ساخته خواهد شد.
این گروه با اعتقاد به بهره‌وری و ارزشمند بودن سرمایه‌گذاری در آموزش به خصوص در دوره ابتدایی در جهت بالندگی و توسعه کشور، تاسیس مدارس ابتدایی «ایران من» را در کلیه مناطق محروم و مرزی کشور هدف قرار داده است.
در طرح احداث 100 مدرسه در پویش «ایران من» تمرکز اولیه بر تکمیل مدارس نیمه‌کاره و پروژه‌های نیمه‌تمام آموزشی به منظور احیا و بهره‌وری سرمایه ملی کشور است. همچنین ساخت مدارس ابتدایی در مناطق مورد نیاز طبق اولویت و تائید وزارت آموزش و پرورش در دستور کار قرار دارد.

پشتیبانی مدارس ایران منمشاهده نوشته ها

Avatar for پشتیبانی مدارس ایران من

ایران من ادای دین ما در جهت برآوردن وظیفه اخلاقی و مسئولیت اجتماعی به کودکان مناطقی است که به واسطه زندگی در نقاط دور از مرکز، دور افتاده نامیده، به حاشیه رانده شده اند و مورد بی مهری و محرومیت قرار گرفتند تا یاد بگیریند و بگیریم که همه خاک این وطن با ارزش است و آنچه این خاک را بارور می کند اراده، دانش و کوشش جمعی است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *